Gyakran ismételt e-GN kérdések
Gyakran ismételt eGN kérdések
-
Kihez fordulhatok az elektronikus Gazdálkodási Naplót érintő további kérdéssel?
Keresse bizalommal munkatársainkat az egn@nebih.gov.hu e-mail címen. Telefonos ügyfélszolgálat nem áll rendelkezésre – ennek egyik oka, hogy a gazdálkodónak is jobb, ha egy részletes, írásbeli választ kap, melyet bármikor vissza tud keresni.
-
Létezik még az e-Permet API?
Nem, önállóan nem került bevezetésre. Az adatokat az elektronikus Gazdálkodási Naplóban kell megadni, a növényvédelmi műveletek lapon.
-
A csávázott magok vetését is be kell jelenteni, mint növényvédelmi műveletet?
Mivel a csávázott vetőmag vetése során növényvédőszer kerül kijuttatásra a környezetbe, az ilyen magvak vetéséről is permetezési naplót kell vezetni. A vetési műveletet elegendő később berögzíteni, azonban a növényvédőszer kijuttatását bizonyos esetekben (10 ha feletti összterületű gazdaság, szántóföldi, rovarölőszeres kezelés) 24 órán belül rögzíteni kell. A növényvédelmi kezelés időpontja itt minden esetben a vetés napja kell, legyen.
-
Felismeri az API a Nébih oldalán kézzel felvitt táblákat, ha a weboldalon az ügyfél a tábla egyedi azonosítója mezőbe a programban használt táblaszámot írja? Tovább, felismeri a növényeket a programban rögzített hasznosítási kódok alapján?
Az interfészen lekérdezhetők a kézzel felvitt adatok. A tábla egyedi azonosítója a gazda saját adminisztrációs feladatait könnyítő, szabadon megadható azonosító.
-
Egy gazdálkodó személyes tokenjét több Nébih API szolgáltatást igénybe vevő szoftver is felhasználhatja?
Igen, de egy időben, egyszerre csak egy szoftver.
-
Melyik kultúrát kell megadni főnövényként?
Egy termőhely esetében azokat a kultúrákat kell megadni főnövényként, amely az Egységes Kérelemben is főnövényként szerepel.
-
A következő évi főnövényt melyik naplóba kell rögzíteni?
Folyamatban van a naptári évre történő átállás fejlesztése, melynek értelmében a 2025-ös napló nem lesz idén megnyitható. A gazdálkodóknak a betakarítást követően fel kell venniük a jövő évi főnövény hasznosítását (itt jelölni lehet, hogy következő évi kultúráról van szó), majd oda rögzíteni a talajelőkészítési munkákat, vetést, csávázást, stb. Lehetőség van több jövő évi főnövény felvételére is, melyeknél jelölni lehet a hasznosítás területnagyságát, így az őszi vetések („táblabontások”) lekövethetők az eGN-ben. A következő évinek jelölt hasznosítások átemelhetők lesznek a 2025-ös naplóba, mely februárban lesz megnyitható.
-
Mikor lesz megnyitható a 2025-ös évi napló?
A naptári éves vezetésre történő átállás miatt erre csak februárban fog sor kerülni.
-
Lehet rögzíteni egyszerre főnövényt és másodvetést is a termőhelyhez?
Lehet rögzíteni előre a főnövényt és a másodvetést is a naplóba..
-
Milyen termőhely adatokat tudok módosítani gazdálkodási éven belül?
Újonnan létrehozott, vagy előző évi naplóból vágólappal másolt táblák esetében módosítható marad a tábla egyedi azonosítója, a tábla sorszám, a területméret, a hely szöveges mezője, illetve lezárhatók a felvett vállalások, valamint felvehetők újak. A Kötelezettségvállalás egyedi azonosítója és ültetvényeknél az ültetvény azonosító szintén nem módosítható, mivel ezek az adatok több éven át változatlanok.
Örökített táblák esetén a táblanév és a területméret változtatható, utóbbi a későbbiekben ismét elérhető szinkronizáció által.
A hasznosítási adatokban a hasznosítás kódja nem módosítható, azonban a növényfajta és a szaporítóanyagra, terméshozamra vonatkozó adatok változtathatók. -
A földhasználati-jog-kód esetében, ha a termőhely több kataszteri parcella (HRSZ) területét összefogja és a különböző parcellákhoz más-más földhasználati jogcím tartozik, akkor egy listát kell átadni, vagy az ÁNYK-hoz hasonlóan egy „vegyes” kategóriába kell sorolni ezeket?
A kódok közül válassza a „többféle földhasználat vegyesen” opciót.
-
Az EK rendszerben lévő poligonok átkerülnek az eGN rendszerbe?
Nem, poligonok nem érhetők el az elektronikus Gazdálkodási Naplóban. Viszont az EK tábla sorszámot megadva, szinkronizációval 2024-ben is betölthetők lesznek a táblaadatok.
-
A napló vezetésére kötelezett elhunyta esetén mi a teendő?
Az örökhagyó naplójában nem kell semmilyen változtatást végeznie az örökösnek, hiszen az örökhagyó nevében nem tud (nincs joga) belépni a naplóba.
Az örökösnek a saját naplójában kell tovább vezetnie az örökhagyó területeit, amelyek a kötelezettség átadással hozzá kerülnek.
Lehetőség van rá a 2024-es évi napló esetében is, hogy az örökös csak a jogerős hagyatéki végzés elkészülte után kezdi el rögzíteni az adatokat, mégis azt javasoljuk, hogy amint egyértelművé válik az örökös személye, vezesse a naplójában az örökhagyó területeit és a hozzájuk kapcsolódó műveleteket, tenyészet adatokat, mivel a tárgyévi napló vezetésére csak tárgyévet követő január 31-ig van lehetősége.
Tehát, a vélelmezett örököst kérjük, hogy kezdje el vezetni a naplójába az örökhagyó területeit. Kérjük, tájékoztasson minket emailben, hogy ki helyett tölti a naplót az örökös és az örökhagyó támogatási azonosítójának és nevének megadásával. Amennyiben több vélelmezett örökös van, kérjük, jelöljenek ki maguk közül egy személyt, aki az örökhagyó helyett tovább viszi a napló kitöltését, majd a hagyatéki végzés kézhezvételétől kezdje meg minden örökös a birtokába került területek naplózását.
A hagyatéki eljárás lezárultát követően kérjük az örököst, hogy az egn@nebih.gov.hu e-mail címre küldje el a hagyatéki végzést. -
Örökösként hogyan tudom berögzíteni az elhunyt termőhelyeit a naplómba, ha mindkettőnknek vannak azonos EK sorszámú táblái?
Amennyiben az elhunytnak és az örökösnek van azonos EK sorszámú táblája, új termőhelyként vegye fel az öröklendő táblákat és írja be a tábla egyedi azonosítójába az örökhagyó nevét és táblájának EK sorszámát. Mivel fel lehet venni EK sorszám nélkül a termőhelyet, így azt a mezőt hagyja üresen, viszont a jogcímeket vegye fel a termőhelyhez.
-
Hogyan tudom beküldeni az eGN rendszerben szereplő adatokat a Nébihhez, illetve hogyan történik a naplók lezárása?
Az elektronikus gazdálkodási naplóban szereplő adatok a „rögzített adatok beadása” gombra történő kattintással kerülnek be a Nébih adatbázisába. Tehát már nem beszélhetünk egy egyszeri, egész évet felölelő adatbeadásról, helyette a naplót folyamatosan kell tölteni és rendszeresen beadni az említett gomb használatával. A beadott adatok felől megbizonyosodni az Export funkció használatával lehet. A legenerált Excel/ PDF formátumú dokumentumban csak azok az adatok láthatók, melyek beküldésre kerültek hozzánk.
Az eGN lezárására nem a gazdálkodó által, hanem központilag kerül sor: a Nébih zárja le a naplókat minden év március 31. után. -
Ha az EK beadása során változott a területem nagysága, de kora tavasszal már volt rovarölős kezelés rögzítve, akkor hogyan kezeli a rendszer a területméret változását?
Az EK beadását követően 2024-ben is lehetőség lesz az adatok szinkronizálására. A tervek szerint ettől az évtől a szinkronizálás során a területváltozásokat a program automatikusan át fogja vezetni az addig felrögzített műveletekre.
-
Hogyan tudom rögzíteni azokat a termésnövelőket és műtrágyákat, melyek nem találhatók meg a rendszerben?
Ilyen esetben az egyéb kategóriát kell választani, ekkor a termésnövelők/műtrágyák (szöveges) mező aktívvá válik, így oda szabadon beírható a keresett termék neve.
-
Hogyan tudom rögzíteni azokat a növényvédőszereket, amelyeket nem találok meg a rendszerben?
Vannak olyan növényvédőszerek, melyeket beírva a keresőbe, nem kerül kilistázásra termék. Eben az esetben kérjük jelezzék részünkre az egn@nebih.gov.hu email címen a hiányzó termék nevét és hatóanyagát, és a listát bővíteni fogjuk a kért készítmény listába való felvételével.
-
Hogyan lehet adatot törölni hiba esetén?
A programba való belépést követően a kuka ikonnal törölhetők a tévesen felvitt adatok. Felhívjuk a figyelmet, hogy véglegesített állapotú adatsor törlése maga után vonja a hozzá rendelt további adatsorok törlését is. Tehát, például egy termőhely törlése esetén az alá rögzített hasznosítás és műveleti adatok egyaránt visszavonásra kerülnek. Kérjük, törlés esetén rövid indoklásban fejtse ki, milyen okból történt az adatsorok törlése (pl. téves rögzítés, elírás).
-
A Műveletek résznél, a növényvédelmi megfigyelés adatsorának végén található „+” jel mire szolgál?
A plusz jelre kattintva agrotechnikai és növényvédelmi műveletet lehet hozzákapcsolni a megfigyeléshez. Ez csupán egy könnyítési lehetőség, a növényvédelmi, vagy növényvédelmi jellegű agrotechnikai műveleteket külön is fel lehet vinni a rendszerbe.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a megfigyelési adatok rögzítése a gazdálkodási naplóban jogszabályi, illetve támogatási előírás alapján kötelező lehet! -
Honnan lehet azt tudni, hogy a Nébih a beadott anyagban szereplő adatokat megfelelőnek tartotta és hiánytalanul elfogadta?
Az eGN rendszer jelöli a kötelezően kitöltendő adatokat, azonban azok helyességét és hiánytalanságát nem ellenőrzi. Azt tanácsoljuk mindenkinek, hogy beadás előtt exportálják ki az adatokat Excel, vagy PDF formátumban, illetve nyomtassák ki ezeket a dokumentumokat és nézzék át figyelmesen, hogy a támogatási programoknak és a jogszabályoknak megfelelően minden szükséges adat rögzítésre került-e.
-
Hogyan vezesse fel a gazdálkodó a keletkezett szervestrágyáját, ha nincs trágyatárolója, mivel mélyalmos tartásnál nem kötelező, viszont a felület kéri az erre vonatkozó adatokat, melyet nem tud kitölteni, enélkül pedig a rendszer nem engedi tovább lépni.
Mivel az eGN hierarchikus tervezésű, tároló nélkül nem lehet szerves trágya eseményt rögzíteni. Viszont van megoldás a tároló nélküli rögzítésre: kezdjen el létrehozni a tenyészethez trágyatárolót, adja meg tetszőlegesen a kötelező mezőket, majd a tárolás módjánál (hígtrágya esetén a tároló fedettségénél is) válassza ki „a tenyészethez nem tartozik tároló” listaelemet. A tároló kapacitása kötelező mező, ahova nulla értéket kell ebben az esetben írni.
-
Házi kertem/zárt kertem/területem egy része vegyes hasznosítású. Van rajta csemegeszőlő, gyümölcsfa és vetemény. Ilyenkor hogyan töltöm ki az elektronikus Gazdálkodási Naplót?
A naplót kultúránként kell tölteni, ahogyan a növényvédőszert is kultúránként kell kijuttatni. A piacra vitt termék esetében az ellenőrzésnél a hatóság is terményenként ellenőrzi a permetezési naplót. Ez azt jelenti, hogy a területet úgymond meg kell osztani, és többször rögzíteni, aszerint, hogy veteményes (szántó), gyümölcsös, vagy szőlő van a területen.
(Szántó művelési ágban rögzíthetők a zöldségek és a földieper). -
A keverékeket, zöldugar kultúrákat hogyan kell rögzíteni az eGN felületén?
A hasznosítási kódnál a KEV01 Keverék kultúrát, vagy az UGA03 Zöldugar kultúrát kell megadni, majd hozzárendelni a növényfajt (ez kötelező mező), továbbá, megadhatók a fajta és a szaporítóanyag adatai is. Mivel ezek a kultúrák több növényfajt foglalnak magukban, természetesen a növénykultúra adatokból és a szaporítóanyag adataiból is rögzíthető több adatsor, ehhez a plusz jelre kell kattintani.
Annyi sort kell létrehozni, ahány növényfaj alkotja a hasznosítást. -
Dísznövényeket termesztek, körülbelül 1000 négyzetméteren. Nekem is vezetnem kell a permetezési naplót?
Az eGN-t vagy jogszabályból, vagy támogatási jogcímből fakadóan kell vezetni. Amennyiben végez növényvédelmi kezeléseket és értékesítési célra termel, vezetnie kell az eGN-t, erről a 43/2010-es növényvédelmi rendeletben olvashat.
A dísznövények felvételére szántó művelési ágban van lehetőség, jellegüktől függően külön-külön, hasznosításnak megfelelően kell rögzíteni:
- a lágyszárú dísznövényeket (FLO01),
- a dísznövény ültetvényeket (FLO02) és
- a dísznövény-, és erdészeti faiskolákat (FAT03). -
Mi történik, ha nem véglegesítem az adatsort, hanem rögzített állapotban hagyom?
A rögzített állapotú adatsort úgy kell elképzelni, mint egy levél piszkozatát – szerkeszthető és csak az a személy látja, aki írta. Ez az eGN vonatkozásában azt jelenti, hogy a rögzített állapotú adat nem kerül be az exportba és az ellenőr/felügyelő sem fogja látni, ha beletekint a saját rendszerén keresztül a gazdálkodó naplójába. Így arra kérjük a termelőket, hogy minden adatsorukat véglegesítsék az adatsor végén található pipa ikonnal. Továbbá, ha egy termőhely, vagy hasznosítás marad rögzített állapotban, akkor nem is tudnak hozzá műveletet felvenni.
-
Mit tegyek, ha az előző évi naplóból átörökítettem a területeket, azonban változás következett be a területméretben?
Amennyiben örökítéssel vitte át a termőhelyet az idei naplóba, annak adatain már csak korlátozottan tud változtatni.
-
Milyen esetekben ajánlott örökítést végezni?
Fontos tudni, hogy örökítés esetén valójában nem másolás történik, hanem az előző évi naplóban létrehozott termőhely kerül megjelenítésre az idei naplóban – ebben az esetben tehát egy és ugyanaz a termőhely fog szerepelni mindkét naplóban, melyek a hozzájuk rendelt hasznosítástól válnak szét. Emiatt, a termőhely több adata nem módosítható – hiszen, ha módosítani lehetne az örökített termőhelyet illetően, akkor a termőhelyek kapcsolata miatt az változást idézne elő az előző évi napló táblájában is. Ezt figyelembe véve, a Nébih csak olyan táblák esetében javasolja az örökítést, melynek adatai (földhasználat joga, hely adatok, vállalások) több éven át változatlanok – ez szántónál kevésbé valószínű, gyep, illetve ültetvény művelési ágban jellemzőbb.
-
Mit tegyek, ha örökítettem a területeimet az előző évi naplóból, azonban idén más vállalásokat szeretnék teljesíteni?
Ilyen esetben az örökítéssel áthozott vállalások nem törölhetők, mivel az előző és az idei évi naplók közötti kapcsolat miatt. Így azt javasoljuk, a kötelezettség mellett található X ikonnal zárja le az idén nem aktuális vállalásokat és az alatta található pluszjellel rögzítse azt, melyet az idei évben jelölt a támogatási kérelemben.
-
Mit tegyek, ha az eGN nem listázza ki azt a helyrajzi számot, melyen a táblám található?
Amennyiben a termőhely helyrajzi száma nem található meg az eGN-ben, valószínűleg újonnan létrejött HRSZ-ről beszélhetünk. Az új helyrajzi számok rendszeres szinkronizációval kerülnek be az eGN rendszerébe.
Ameddig a gazdálkodó által beírt HRSZ-t nem listázza ki a program, azt javasoljuk, hogy koordinátaként rögzítse a táblát: ehhez meg kell nyitni a Google Térképet (WGS84) vagy a MePAR böngészőt (EOV), mindkét programból ki lehet olvasni az adott tábla pontos koordinátáit. Utóbbi programból származó EOV koordináták konvertálást igényelnek, ugyanis az eGN-ben is WGS84 formátumban lehet megadni a pontokat.
A koordináta megadása mellett lehetőség van a hely adatok tetszőleges, szöveges megadására a „Hely” mezőben. -
Mit tegyek, ha egy cég meghatalmazottjaként nem tudok belépni a rendszerbe? A program sikertelennek jelzi a cégképviselet azonosítását.
Belépési, illetve meghatalmazási ügyintézéssel kapcsolatban a Nébih ügyfélszolgálata illetékes, kérjük, keresse a kollégákat a 06-1/336-9024-es telefonszámon.
-
Az eGN-ben a vásárolt vetőmagokkal kapcsolatban milyen adatok megadása kötelező (pl. fémzárszám, szaporulati fok)?
A program szempontjából opcionálisan megadhatók a vetőmaggal kapcsolatos adatok, úgy, mint a szaporulati fok, a vetőmag eredete, a vetőmag kezeltsége és a vetőmag tétel azonosítója. Felhívjuk a figyelmet, hogy ezen adatok megadása jogszabályból, illetve támogatásból adódóan azonban kötelező lehet!
-
Mit tegyek, ha végül más kultúra került elvetésre, mint amit korábban terveztem és rögzítettem az eGN-ben (pl. kukorica volt tervben, de napraforgót vetettem)?
Ebben az esetben le kell zárni a kukorica hasznosítást az X ikonnal (NE a termőhelyet zárja le), és fel kell rögzíteni a napraforgó kultúrát, mely a termőhelyre került.
Lezárásnál a hasznosításon túl a korábban már berögzített műveletek is benne maradnak a naplóban, így azokat nem kell újra berögzíteni a napraforgóhoz, egyszerűen folytassa ott, ahol a lezárt hasznosításnál (kukorica) abbahagyta (pl. ha a talajelőkészítést még a kukoricához rögzítette, a vetést már a napraforgóhoz vegye fel). -
A tervezett kultúrát elvetettem, a növények kikeltek, tápanyagutánpótlási, valamint növényvédelmi kezelésben is részesültek, viszont külső körülmények miatt félbe kellett hagyni a művelést (pl. súlyos vadkár, aszálykár érte). Ebben az esetben mi a teendő?
Teljes táblát érintő vis maior esetén az újonnan felvett hasznosításnál jelölni kell a vis maior miatti helyzetet, melyet a Magyar Államkincstárnak is be kell jelenteni. Az elvégzett műveletek rögzítését az új kultúránál kell folytatni.
Részleges vis maior érintettség esetén nem kell új kultúrát felvenni (így jelölni sem kell a négyzettel). A helyzetet a művelet által érintett területnél lehet jelölni. -
Lesz-e idén (2024. év) is EK-, vagy legalább táblaszintű szinkronizációs lehetőség?
Igen, ahogy a tavalyi évben, úgy idén is lehetőség van az Egységes Kérelemmel történő szinkronizálásra, melynek során a területváltozások, a hely adatok, az EK-ban jelölt jogosultságok és hasznosítás adatok is betölthetők az eGN-be. A szinkronizáció mindenki számára kötelező, aki támogatási igénylést adott be!
-
Kinek kell talajvizsgálatot rögzítenie az eGN-be?
Talajvizsgálati eredménnyel AKG támogatás, valamint nitrátérzékeny területen történő gazdálkodás esetén is rendelkezni kell. Azonban ez nem jelenti azt, hogy a talajvizsgálati eredményeket minden esetben fel kell tölteni az eGN-be.
Csak az agrár-környezetgazdálkodási célprogramban résztvevőknek kell rögzíteniük a talajvizsgálati eredményeket az eGN rendszerébe (a KET azonosítóval kell a területhez kapcsolni).
A nitrátérzékeny területen gazdálkodóknak a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet 6. számú melléklete sorolja fel azokat az adatokat, amelyeket az eGN-ben kell vezetni. E szerint a talajvizsgálati eredményeket nem kell rögzíteni az eGN-ben.
Ettől függetlenül opcionálisan bárki feltöltheti a termőhelyeihez kapcsolódó talajvizsgálati eredményeket (ez esetben a tábla azonosítóhoz lehet társítani az eredményeket).